Spocone dłonie

Dlaczego mam ciągle mokre dłonie?

Spocone dłonie to wyjątkowo krępująca dolegliwość. 
W zasadzie bez względu na to, której części ciała dotyczy, nadmierna potliwość może nieźle uprzykrzyć Twoje życie. Skoro tutaj jesteś, pewno wiesz o czym mowa…

Najwięcej osób cierpi niestety na nadmierne pocenie się dłoni. Z tego niektórzy nie są w stanie normalnie funkcjonować. Wynikiem tego codzienne czynności, takie jak prowadzenie samochodu,
korzystanie z komputera, a nawet najwyklejsze otwieranie drzwi, mogą stać się dla niech niewykonalne.

Spocone dłonie mają także ogromny wpływ na codzienny kontakt z drugim człowiekiem. Ograniczenia, które wynikają z potliwości dłoni, wpływają odsunięcie się od innych, by uniknąć sytuacji, w której trzeba podać rękę, gdy ktoś może zobaczyć spoconą dłoń. Efektem tego wszystkiego jest to, że ludzie cierpiący na nadmierną potliwość często odsuwają się od znajomych.

Kiedy dochodzi do tak stresujących sytaucji? Najczęściej w trakcie upałów czy w chwilach, gdy pojawiają się emocje nieważne czy te dobre, czy też złe.
Bardzo często zdarza się, że pocenie się rąk występuje stale, jest też bardzo nasilon. Utrudnia to funkcjonowanie w społeczeństwie, powoduje kompleksy, a często także depresję.


Z jakiego powodu mam nieustannie spocone dłonie?

Pocenie się jest zupełnie naturalnym i fizjologicznym procesem obniżającym temperaturę Twojego ciała. Alarmująca może być jednak niewspómiernie duża ilość potu, w stosunku do prawidłowej termoregulacji. Wtedy powinieneś zacząć się tym martwić, gdyż nie jest to normalny stan.

Winowajcą jest autononimiczny układ nerwowy. Jego działanie jest
niezależne od woli człowieka, dlatego sta wydzielanie potu przez gruczoły potowe (dłoni, pach, stóp) w ilościach przewyższających normę.

Nadmierne pocenie się może być symptomem występowania różnych chorób – jest to tak zwana hiperhydroza objawowa.

U większości ludzi cierpiących na tę dolegliwość nadmierne pocenie się jest niezależne od czynników atmosferycznych i chorób – określa się je wówczas jako idiopatyczne (pierwotne).

Chciałbyś się poznać przyczyn dlaczego masz spocone dłonie? W trakcie wywiadu lekarskiego ważne jest wykluczenie przyczyn tej dolegliwości.
Aby lekarz mógł postawić rozpoznanie nadpotliwości idiopatycznej, ważne jest wykluczenie przyczyn nadmiernego pocenia się, na przykład:

  • cukrzuca
  • otyłość
  • menopauza
  • zaburzenia hormonalne
  • choroby nowotworowe

Nadmiernie spocone dłonie mogą być także skutkiem stosowania diety bogatej w ostre przyprawy, takie jak: chilli, słodka i ostra papryka, pieprz. Nie bez znaczenia może być także fakt, że spożywasz nadmiernością ilość kofeiny, pijąc kilka, mocnych kaw dziennie. Przyczyną tego stanu może być również zażywanie niektórych leków oraz używek.

Spocone dłonie – stres czy zaburzenia lękowe?

Pocenie się dłoni w czasie stresujących sytuacji, takich jana przykład rozmowa o pracę, ważne spotkanie służbowe, itd. to symptom dość powszechny i nie powinien budzić Twojego niepokoju.

Zdarzyło Ci się jednak tak, że w każdym przypadku kontaktów z innymi ludźmi czy sytuacji zupełnie niestresowej z przyjaciółki masz spocone dłonie?

Takie zachowanie może być wynikiem występowania zaburzenia lękowego jakim jest fobia społeczna uogólniona. Unikasz wszystkich sytuacji,
w których może zachodzić możliwość kontaktu z innymi ludźmi? Efektem tego unikasz po prostu ludzi…

Kolejnym zaburzeniem lękowym, którego objawej może być nadmierna potliwość dłoni, może być zespół lęku napadowego. Jest to niespodziewane występowanie napadów paniki i silnego lęku z objawami m.in.
kołatania serca. zawrotów głowy, uczucia duszności, nudności. Z reguły zdarza się to się bez związku z określoną sytuacją, a także bez istniejącego obiektywnego zagrożenia.

Co może wyleczyć tę dolegliwość?

Twoja walka z nadmiernym poceniem się dłoni powinna zacząć się od wyeliminowania z diety ostrych przypraw, takich jak ostra papryka, chili, pieprz. Powinieneś także ograniczyć spożywanie kofeiny.

Gdy wyeliminowanie z menu ostrych przypraw nie pomoże, należy wspomóc walkę stosowaniem specjalnych kosmetyków, na przykład antyperspirant w żelu, który hamuje wydzielanie potu, działa bakteriobójczo i odświeża.

W chwilach gdy jesteś w domu możesz stosować kąpiele dłoni w roztworze z szałwii, rozmarynu czy soli morskiej. W aptekach są dostępne pudry przeciwpotne i płyny na skórę, które zawierające olejek z drzewa herbacianego, kwas borowy oraz antyperspiranty z chlorkiem glinu.

Dużą korzyść mogą przynieść zabiegi ostrzykiwania toksyną botulinową. Jest to drogi, aczkolwiek skuteczny, do tego bardzo bolesny zabieg. Polega na wstrzyknięciu strzykawką pod skórę toksynę botulinową. Jego działanie polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowego, bez uszkadzana samych gruczołów potowych. Efekt ograniczenia potliwości nie pojawia się natychmiast po zabiegu, ale utrzymuje plus/minus przez pół roku. Zabieg skuteczny, ale bardzo bolesny i nie każdy może sobie na niego pozwolić, gdyż jest wyjątkowo drogi. Jego cena zaczyna się od 1500 zł za zabieg na partię (!) ciała.

Gdy mniej inwazyjne metody Ci nie pomagają, a nadmierne pocenie się jest bardzo obfite i znacząco pogarsza jakość Twojego życia, może wykonać zabieg sympatektomii. Polega na przecięciu struktur nerwowych, współczulnego układu nerwowego. Zabieg wykonywany jest szpitalu
i wiąże się z okresem rekonwalescencji.

Jonoforeza – najskuteczniejszy sposób, by wyleczyć spocone dłonie

Zabiegi z jonoforezy są bezbolesne oraz nieinwazyjne. Wykonywane są specjalnym urządzeniem, na które jednak nie stać każdego, dlatego najczęściej wykonywane są w gabinecie kosmetycznym. Natomiast posiadając to urządzenie, możesz w sposób bezpieczny wykonywać zabiegi także domu.

Działanie urządzenia opiera się na wykorzystaniu stałego prądu elektrycznego o małym – i to warto podkreślić – natężeniu. Ten przechodząc przez górną warstwę, gdzie znajdują się gruczoły potowe, ogranicza w sposób najtrwalszy wydzielanie potu. Zostają wyciszane kanały jonowe, nie niszcząc jednak samych gruczołów potowych.

Jak wygląda zabieg jonoforezy?

W trakcie zabiegu (trwającego nie więcej niż pół godziny) dłonie umieszcza się w specjalnym naczyniu z ciepłą wodą, przez którą przepływa prąd elektryczny. Prąd jest o niskim napięciu (9V), więc nie jest niebezpieczny. Nie jest to także bolesna procedura. Jedyną dolegliwością może być jedynie delikatne mrowienie w skórę dłoni. Konieczne jest powtarzanie jonoforezy codziennie, aż do momentu całkowitego ustąpienia dolegliwości. Z reguły ma to miejsce po +/- 12 zabiegach. Co jakiś czas warto przeprowadzić tzw. zabiegi przypominające – wystarczy jeden na miesiąc, dwa.

Zabiegi jonoforezy to bardzo skuteczny i tani sposób na rozwiązanie problemy spoconych dłoni. Polecany jest przez wiele osób, które pozbyły się problemu z potliwością rąk. Wielu lekarzy rekomenduje zabiegi jonoforezy, uznając je jako najskuteczniejszy, najtańszy i najtrwalszy sposób leczenia.